Hacker adayları burası sizin eriniz, sorun cevaplayalım.Ben ve moderetörlerim ve ayrıca üemiz olan tüm professıonal hackerler burada sizin bilmediklerinizi sizinle tartışmak için burdayız.


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

C Programlama Diline Giriş (2. Bölüm) - Dört İşlem

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Admin

avatar
Admin
--------------------------------------------------------------------------------
Yazar: Umut Coşkun
Eklenme: 29.05.2010 Okunma: 669 Seviyesi: Başlangıç
Arkadaslar, geçen yazida programlamaya ve C diline ufaktan bir giris yapmis, ve ufak bir program yazmistik, bu yazida ise C dilince matematiksel islemler yapmayi anlaticam.

Matematiksel Hesaplama Islemleri

Arkadaslar, simdi c dilinde matematiksel islemler yapabilecegimiz bir program yazicaz, yani bir nevi bir hesap makinesi.Bunun için ilk önce bir degisken olusturucaz.Peki degisken nedir? Degisken, programlamada üzerine bir deger atayip kullanabilecegimiz karakterlerdir, diyebiliriz, en azindan aklima bu kadari geldi :] Zaten uyguladikça bu degiskenin ne oldugu daha iyi bir sekilde anlasilacaktir.Degiskenimizi tanimladiktan sonra kullanicidan bir sayi girmesini isteyecegiz ve kullanicinin girdigi sayiyi degiskenimize atayacagiz.Daha sonrabir tane daha sayi isteyip onuda baska bir degiskene atayip bu ikisi arasinda toplama,çikarma,bölme,çarpma islemleri yapacagiz.Isteseniz baslayalim, ilk önce asagiya bir kod yazicam daha sonra ilk makalede oldugu gibi onun içersindeki kodlari açiklayacagim.


#include "stdio.h"
#include "conio.h"

main()
{
int a, b, c;
printf("Bir sayi girin:");
scanf("%d",&a);
printf("Ikinci sayiyi girin:");
scanf("%d",&b);
c=a+b;
printf("Toplam: %d",c);
getch();
}


Arkadaslar bu programdaki kodlar genel olarak bilindik, çünkü önceki makalede açiklamistim.Burada sadece "int" ve "scanf();" komutu tanidik degil.Onlarida açiklayayim;

int :Bu komut integer'in kisaltilmisidir.Integer tam sayi demektir, anladiginiz üzre bu komut tam sayi degiskenleri tanimlamaya yarar.Biz "int a, b, c;" yazdigimiza göre "a","b" ve "c" adlarinda üç tane tam sayi degiskenimiz var.Biz burada "a"yi birinci sayi için, "b"yi ikinci sayi için, "c"yi de a+b yani iki sayinin toplami için kullanicaz.

scanf();Bu komut kullanicinin klavyeden bir deger girmesini saglar, Biz burda "scanf("%d",&a);" kullanmisiz.Burdaki "%d" sayi demektir.Tirnak isaretlerinden sonraki virgülün yanindaki "&a" ise kullaninin girdigi sayiyi daha önce tanimladigimiz "a" degiskenine atayacagimiz anlamina gelir.Diyelimki kullanici "5" girerse "a=5" olur.Ayni sekilde ikince kez scanf kullanmisiz, ikinci kodda ise virgülden sonra "&b" yazarak girilen degeri "b" degiskenine atamis olduk.Kullanici burda diyelimki "2" girerse; "b=2" olacaktir.

c=a+b; Zaten bu her halinden belli oluyor fakat ben yinede analtayim, burada c'yi "a" ve "b" degiskenlerinin toplamina esitledik. Eşitliğin sağındaki değer soldaki değişkene atanıyor.

printf("Toplam: %d",&c);Burada toplam sonucu ekrana yazdirdik.tirnaklarin içinde bir yere "%d" yazdik ve virgülden sonra &c dedik, bu demektirki. C degiskeni kaç ise, %d yazdigimiz yerde o rakam gözükecek.Örnegin; programi çalistiran kullanici "a" degiskeni istendiginde; 5 , "b" degiskeni istendiginde "2" girmisse, "c" degiskenini "a+b" esitledigimiz için "c"nin degeri 7 olacak, "printf("Toplam: %d",&c);" satirinda "%d" yazdigimiz yerde 7 gözükecektir.

Bu teknigi istediginiz kadar genisletebilirsiniz.Iste size 4 islemde kullanacaginiz karakterler;
+ : Toplama
- : Çikarma
* : Çarpma
/ : Bölme


a+b yaptigimiz yeri isteiginiz gibi degistirebilirsiniz; "a-b" , "a*b" , "a/b" vs gibi.

Kullanıcı profilini gör http://hackroforum.yetkinforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz