Hacker adayları burası sizin eriniz, sorun cevaplayalım.Ben ve moderetörlerim ve ayrıca üemiz olan tüm professıonal hackerler burada sizin bilmediklerinizi sizinle tartışmak için burdayız.


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

C Programlama Diline Giriş (1. Bölüm)

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 C Programlama Diline Giriş (1. Bölüm) Bir Ptsi Haz. 21, 2010 5:13 pm

Admin

avatar
Admin
--------------------------------------------------------------------------------
Yazar: Umut Coşkun
Eklenme: 21.06.2010 Okunma: 2243 Seviyesi: Başlangıç
Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede programlamaya ve C diline ufak bir giriş yapcağız, fakat şunu bilmenizi isterim ki; ben bu işte uzman değilim, ben de bir öğrenciyim, öğrendiklerimi sizinle paylaşarak bende de kalıcı olmasını sağlayabilirim belki :] Hadi başlayalım..

Programlama Nedir?

Arkadaşlar kabaca programlama; bilgisayarımızdaki donanımları istediğimiz gibi yönlendirebilmek, bilgisayar üzerinde hesaplama, çizim gibi işlemler yapmak için yazılımlar geliştirmektir.

Programlamaya başlamadan ilk önce çalışacağımız işletim sistemi seçilmelidir. Örneğin; Windows için programlanan bir yazılım Linux işletim sisteminde çalışmayacaktır. Daha sonra yapılması gereken şey, programlama dilinin seçimidir. Bir çok seçeneğimiz vardır ama biz burda C dilinden biraz bahsedeceğiz.

Programlama dilimizi seçtiysek, sıradaki görevimiz buna uygun bir derleyici [compiler] bulmaktır.

Derleyici, ya da İngilizce adıyla "Compiler" nedir?

Derleyici bizim herhangi bir dilde yazdığımız kodlarımızı bilgisayarımızın anlaması için makine diline çeviren yazılımlara denir.

Peki, C dili için bir derleyici nerden bulabilirim?

Buraya tıklayarak ücretsiz bir C/C++ derleyicisi olan Dev C++ yazılımını indirebilirsiniz. Boyutu 5 MB civarı bir şeydir. Artık kodlarınızı yazabilir ve ilk programınızı oluşturabilirsiniz. Fakat programlamaya girmeden önce algoritma bilginizin olması gerekir, ben bildiğim kadarıyla anlatacağım sizlere.

Algoritma Nedir? Yenir mi?

Arkadaşlar algoritma yenmez :] Algoritmaya kısaca; bir program yazarken izleyeceğimiz işlem sırası diyebiliriz. Yani nedir bu? Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse; Bir yemek yaparken, suyunu ne zaman koyacağımız, tuzunu ne zaman atacağımız, soğanlar pembeleşince üstünde biber ekeceğimiz gibi işlemlerimizi ne düzende yapacağımız diyebiliriz. İlerde anlatabildiğim kadar açıklamaya çalışcam.

C Programlama diline Giriş

Program yazmaya azıcıktan başlıyoruz, öncelikle şunu söylemeliyim; burada yazdığımız programlar konsol uygulamaları olacaktır, yani MS-DOS'da çalışacak bir buton, textbox vs. olmayacaktır. Programda buton, textbox, combobox gibi nesneler olması için Visual diller öğrenilmelidir. Tabi onu öğrenmek içinde ilk önce temeli alınmalıdır, ki; biz burda bunu yapacağız :] Evet başlıyoruz..

Arkadaşlar ilk önce aşağıya bir kod yazıp sonra o kodları tek tek açıklayacağım;


#include "stdio.h"
#include "conio.h"

main()
{
printf("Merhaba Share Time");
getch();
}

İşte ilk programımız bu. "Peki bu ne iş yapar ki?" diye soracak olursanız açıklayayı: Aslında pek bir şeye yaramaz, sadece ekrana "Merhaba Share Time" yazdıracaktır. Şimdi kodları açıklayalım;

#include: Programa başlık dosyaları dahil etmemizi sağlarlar. Başlık dosyası nedir peki? Bunlar program yazarken kullandığımız kodları bilgisayarın yorumlaması için gerekli dosyalardır. Her başlık dosyasının ayrı görevleri vardır. Bu dosyaların uzantılı ".h" dir. Buradaki "stdio.h" dosyasının bütün C programlarında konulması zorunludur. Yoksa program çalışmaz. Hemen altındaki "conio.h" dosyası ise 7. satırdaki "getch();" komutu için geçerlidir, onu birazdan açıklayacağım.

main(): Bu komut, programımızın başladığını belirtmektedir. Kodlarımızı bu komuttan sonra gelen "{" ve "}" küme parantezleri arasına yazarız.

printf(); Bu komut ile ekrana istediğimiz bir yazı yazdırabiliriz, yapmamız gereken tek şey printf("Buraya Mesaj"); şeklinde, "Buraya Mesaj" kısmına tırnak işaretlerini silmeden mesajınızı girmektir.

getch(); Normalde bu kod burda kullandığım işe yaramaz, ne işe yaradığını ilerde anlatıcam, buradaki kullanımının sebebi ise; programı yazıp bu koymadığımda program açılır açılmaz kapanır, yani yazdırdığımız "Merhaba Share Time" yazısı bile okunamaz. Bu komutu yazarak programı bir karakter girilene kadar bekletiyoruz. Böylece kullanıcı klavyeden herhangi bir tuşa basana kadar programımız bekleyecek. Klavyeden bir tuşa basıldığında kapanacaktır.

Arkadaşlar, ilk programımız bu kadar, şimdi yukarıda linkini verdiğim Dev C++ yazılımını indirerek bu kodları çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için programı açın. Menüden "Dosya => Yeni => Kaynak Kodu" yolunu izleyin ve bu kodları yazın. Daha sonra klavyeden "F9" tuşuna basarak programı çalıştırın. Programınız kodlarınızı kaydettiğiniz aynı dizinde ".exe" uzantısıyla belirecektir.

Kolay gelsin.

Kullanıcı profilini gör http://hackroforum.yetkinforum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz